• info@ertasansor.com.tr
  • +90 532 318 14 79

Asansör Çeşitleri Nelerdir?

Asansör Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde meydana gelen çeşitli teknolojik ve teknik gelişmeler hayatımızda önemli değişikliklerin meydana gelmesini de sağlamaktadır. Özellikle yüksek katlı binaların inşa edilmesi insanların bu binalarda yaşaması, bu binalarda iş yerlerinin olmasına neden olmaktadır. Peki, bu yüksek katlı binaların yüksek katlarına nasıl ulaşacağız? Tabi ki de asansörler ile. Asansör dendiği zaman akla ilk olarak günlük hayatta kullandığımız asansör çeşitleri gelmektedir. Fakat işin aslı öyle değildir. Günlük hayatta ya da çeşitli alanlarda kullanılan pek çok asansör türü vardır. Şimdi gelin söz konusu asansör türlerini hep birlikte inceleyelim.
 
Elektrikli Asansörler
Tahrik motorunun kumanda panosundan alınan komut aracılığı ile harekete geçerek kabinin istenilen yönde hareket etmesi ile çalışan elektrikli asansörler karşı ağırlık ile müşterek bir şekilde hareket eder.
 
Hidrolik Asansörler
Hidrolik asansörler hidrolik sıvısını kabini etkileyen bir araca sev ederek elektrik ile tahrik eden pompa aracılığı ile çalışan asansörlerdir. Bu asansörler de aşağı yön hareketi kabinin kendi ağırlığı ile gerçekleşir.
 
Yük Asansörü
Depo, otopark, fabrika gibi yerlerden kullanım için tesis edilmiş olan asansörlerdir. Söz konusu asansörler ağır ortam şartlarında başarı ile çalışmaktadır. Yük taşıma amacı ile yapılan yük asansörlerinin platform boyutları ya da motor güçleri taşınmasını gerektiren en büyük oranı belirlenmektedir. Tesis edildiği binaların en zor şartları göz önünde bulundurularak tasarlanır.
 
Sedye Asansörü
Hastaların sağlıklı ve konforlu bir biçimde taşınabilmelerini sağlayan asansörler sedye asansörleridir. Söz konusu asansörler 1600 kg, 2000 kg ve 2500 kg’a kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Bu asansörlerin diğer asansör türlerinden en önemli farkı ise ayrıcalıklı, konforlu ve güvenilir bir yapıya sahip olmasıdır.
 
Engelli Asansörü
Yaşlı, engelli ve tekerlekli sandalye kullanan kişiler için özel tasarlanmış olan asansör türüdür.