• info@ertasansor.com.tr
  • +90 532 318 14 79

Asansör Bakımı

Asansör Bakımı

Asansörler hayatın önemli bir parçası. Evde, işte ya da şehir hayatının yoğun temposu içerisinde asansörler, katlar arasında hızlı ulaşımı sağlayarak hayatı kolaylaştırır. Asansörlerin bakımı, iyi bir bina yönetiminde kilit noktadır.

Binaya yeni bir asansör monte edildiğinde, asansörün uzun süreler boyunca sorunsuz çalışması beklenir. Ancak siz fark etmeseniz de zamanla aşınma ve yıpranma belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Düzenli olarak asansör sistemlerinin bakımı, bina sahiplerinin küçük sorunları büyümeden çözmelerine olanak tanıyarak onarım maliyetlerini düşürür. Asansörün ömrünü uzatır.

Asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla düzenli olarak bakımını, onarımını ve yıllık kontrolünü yaptırmaktan sorumlu, binanın maliki veya kat maliki/malikleri ya da bunların yetki verdiği gerçek veya tüzel kişi bina sorumlusudur. Bina sorumlusu, mevcut yönetmelik kurallarına uygun olarak asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ayda en az bir defa düzenli olarak bakımını yaptırmakla ve kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacıyla yılda en az bir kez asansör kontrolü yaptırmakla yükümlüdür.

Bakım Sürekliliği

Asansör kazalarının meydana gelmesindeki temel neden; düzenli bakım ve periyodik muayenelerin ihmal edilmesidir. Asansörü kullananların güvenliği, zamanında gerçekleştirilen asansör bakımlarında küçük hasarların tespit edilmesiyle sağlanır. Bakım eksikliği, sistem arızalarına sebep olabileceği gibi, bina sahipleri için de daha fazla maliyete neden olur.